Marina Sirtis

Celé jméno: Marina Sirtis
Přezdívka: Rina / Imzadi
Narození: 29. března, Londýn, Velká Británie

Je známá zejména ve světě “Star Treku” a jeho fanoušky po celém světě za ztělesnění postavy poradkyně Deanny Troi. Jejím rodištěm je Anglie, kde taky Marina Sirtis započala svou hereckou kariéru jako členka “West Sussex” herecké společnosti na jevišti divadla “Connaught Theater”. Během působení v divadle si zahrála například v hrách “Klíčovou dírkou” (What the Butler Saw) a “Hamlet”, posléze se vrhla i do filmu a televize.

Marinina raná televizní kariéra započala při hostování v britských seriálech jako jsou “Raffles”, “Minder“, “Up the Elephant and Round the Castle” a “Návrat Sherlocka Holmese” (The Return of Sherlock Holmes), který se taky objevil ve vysílání americký televizních stanic PBS v USA.

Na bedrech s velmi úspěšnou kariérou ve své rodné zemi se Marina rozhodla zkusit štestí v zahraničí a v roce 1986 se přestěhovala do Ameriky. To bylo právě v době, kdy tvůrce Star Treku, Gene Rodenberry, začal obsazovat role pro novou sérii, které šla ve šlépějích původního seriálu “Star Trek” ze šedesátých let s Leonardem Nimoyem a Williamem Shatnerem, nesoucí příznačný název “Nová generace” (The Next Generation). Pokračování mělo cílit na nové diváky a zároveň pokračovat v jasné Rodenberryho vizi budoucnosti.

 

Marina se původně ucházela o roli bezpečnostního důstojníka poručíka jménem Macha Hernandez (později zvanou Tasha Yar a obsazenou herečkou Denise Crosby). Rodenberry měl pocit, že by se Marina Sirtis mnohem více hodila pro roly Deanny Troi, jež je po otci z poloviny člověk, po matce z poloviny Betazoid, rasa která umí číst, lépe řečeno vycítit emoce druhých. Role také zabezpečovala sedadlo na můstku po boku kapitána Jean-Luc Picarda. Poradkyně Troi byla jednou z nejrespektovanějších a nejdůvěryhodnějších postav na lodi Enterprise a Marina ztvárnila tuto postavu k potěšení svých fanoušků po celých sedm let trvání seriálu a v dalších čtyřech navazujících filmech.

Za zmínku stojí i jeji po-startreková práce, která zahrnuje hostování v seriálech jako “Krajní meze” (The Outer Limits), “Země: poslední konflikt” (Earth: Final Conflict), také vytvořeno Genem Rodenberrym. Dále třeba seriály “Diagnóza vražda” (Diagnosis: Murder), “Closer” (The Closer), “Chirurgové” (Grey’s Anatomy), “Hvězná brána” (Stargate SG-1), “Námořní vyšetřovací služba“ (NCIS) a známá vám může také být z filmů “Poslední loupež” (Heist) a “A Dark Reflection”.

 

Krom tváře můžou fanoušci znát i její hlas, například z animovaného Disneyho seriálu “Gargoyles“, z animovaného seriálu o superhrdinech dle DC komiksů “Young Justice” a nebo i z herního hitu “Mass Effect”, kde mluví Matriarch Beneziaz.

Odkazy